Badacze z uniwersytetu w Nowym Meksyku (USA) stworzyli zamienniki krwinek, które – jak zapowiadają – mogą być bardziej uniwersalne niż krwinki oryginalne. Oprócz transportu tlenu, pozwolą one na przenoszenie leków, wykrywanie toksyn czy nadawanie tkankom własności magnetycznych.
Aby osiągnąć te cele, uczeni pokryli naturalne krwinki cienką warstwą krzemu. W ten sposób stworzyli silikonową formę, na którą nanieśli nakładane elektrycznie warstwy polimeru, a później usunęli krzem. Tak powstały elastyczne repliki krwinek, które badacze pokryli typowymi dla tych komórek białkami. Podobnie jak naturalne komórki, sztuczne ciałka potrafiły się zwężać i przeciskać przez wąskie naczynia krwionośne.
Naukowcy podali je myszom, w których przetrwały one ponad 48 godzin bez wywoływania toksycznych reakcji. W krwinkach badacze umieszczali różne substancje – hemoglobinę, lek przeciwnowotworowy i magnetyczne nanocząsteczki. Okazało się, że sztuczne krwinki mogą przyciągać bakteryjne toksyny. Autorzy wynalazku zapowiadają dalsze badania; chcą sprawdzić jego przydatność w terapii raka i wykrywaniu znajdujących się w organizmie toksycznych substancji.
Źródło: New Review of Hematology