Laureatami nagrody nobla w dziedzinie chemii 2021 zostali profesorowie Benjamin List i David W.C. MacMillan. Jeden jest Niemcem, a drugi Szkotem, choć obaj pracują w USA. Nagrodzono ich za odkrycie asymetrycznej katalizy organoleptycznej. Obaj prowadzili badania niezależnie od siebie i w roku 2000 ogłosili takie same wyniki.

 

Mimo bardzo skomplikowanej nazwy, asymetryczna kataliza organoleptyczna ma bezpośrednie przełożenie na życie codzienne. Przez to, że znalazła szerokie zastosowanie w produkcji leków, ma dziś więcej wspólnego z farmakologią i farmacją niż z chemią.

Dzięki procesowi, który został rozpracowany przez obu nagrodzonych profesorów, można było zacząć dopasowywać chiralność (skrętność) związków chemicznych wchodzących w skład leków do chiralności białek w ludzkim organizmie. Ma to duże znaczenie. A to dlatego, że dzięki zbieżności chiralności organizm lepiej przyswaja leki.

Wcześniej brak tej korelacji prowadził do wielu komplikacji i występowania efektów ubocznych, co m.in. miało miejsce w tzw. aferze talidomidu – uspokajającego leku dla kobiet w ciąży, którego przyjmowanie w latach 70. XX wieku doprowadziło do narodzin wielu zdeformowanych noworodków.

Źródło: Onet.pl

Żyj Długo