Dolegliwości bólowe w obrębie miednicy znane i opisane zostały już w czasach starożytnej Grecji. Schorzenie to było przypisywane zazwyczaj kobietom w ciąży. Obecnie rozejście spojenia łonowego to problem przede wszystkim osób czynnie uprawiających sport. Postęp medycyny i nowoczesna diagnostyka pozwalają na wprowadzenie właściwego leczenia zachowawczego, choć wciąż stanowi ono duże wyzwanie dla lekarzy i fizjoterapeutów. W przypadku kobiet pomóc może specjalna orteza.

 

Spojenie łonowe

Łączy obie kości łonowe miednicy. Ich powierzchnie są pokryte chrząstką szklistą. Pomiędzy nimi znajduje się, zbudowany z chrząstki włóknistej, krążek międzyłonowy, który pod względem budowy i funkcji przypomina dyski znajdujące się w kręgosłupie. Krążek amortyzuje wstrząsy i zabezpiecza spojenie przed działaniem sił kompresyjnych. Jego pracę wspierają więzadła (głównie łukowate łonowe i łonowe górne).

U mężczyzn spojenie łonowe jest wysokie, a kąt podłonowy ostry, natomiast u kobiet kąt podłonowy jest łukowato zaokrąglony, a spojenie łonowe niskie.

Reklama

 

Co to jest rozejście spojenia łonowego?

Rozejście spojenia łonowego następuje wskutek nadmiernego rozluźnienia więzadeł i zwiększenia ruchliwości kości miednicy pod wpływem hormonów ciążowych (estrogeny). Hormony te wpływają zarówno na chrząstkozrost łonowy, jak i stawy krzyżowo-biodrowe, dzięki czemu stają się one mniej stabilne i bardziej podatne na uszkodzenia.

Ale nie tylko ciąża jest przyczyną uszkodzenia krążka międzyłonowego, urazy mogą powstać również w trakcie aktywności fizycznej. Z tą dolegliwością zmagają się często piłkarze, koszykarze, siatkarze, lekkoatleci czy uprawiający sporty walki. Kopnięcie piłki, nagły zwrot lub skręt wykonywany na jednej nodze i o uszkodzenie dysku nietrudno. Objawy bólowe obejmują nie tylko obszar spojenia , ale i całą pachwinę, wewnętrzną stronę uda i dolną część brzucha, z jednej lub z obu stron.

 

Jakie są objawy?

Dyskomfort w przedniej części miednicy, ból brzucha oraz mięśni znajdujących się po przyśrodkowej stronie uda, problemy bólowe w trakcie chodzenia („kaczy chód”), wsiadania czy wysiadania z samochodu, wchodzenia i schodzenia po schodach, stania na jednej nodze. Wszystkie te objawy mogą wskazywać na uszkodzenie krążka międzyłonowego, który powoduje rozejście się spojenia łonowego. Zwiększenie elastyczności aparatu więzadłowego miednicy jest naturalne podczas ciąży, gdyż w ten sposób macica przygotowuje się do porodu i ułatwia dziecku przeciśnięcie się przez kanał rodny. Dolegliwości bólowe są niewielkie.

 

Profilaktyka i leczenie

Ból w okolicy spojenia łonowego najczęściej jest kojarzony z uszkodzeniem przewodzicieli stawu biodrowego lub mięśni brzucha i na ogół jest bagatelizowany. Ponieważ mięśnie są dobrze ukrwione, ból zazwyczaj po paru dniach mija. Leczenie niestabilności spojenia łonowego jest długotrwałe i wymaga noszenia pasa (ortezy) wokół bioder oraz wykonywania ćwiczeń. Dzięki ortezie kręgosłup i miednica są poprawnie ustabilizowane, co zdecydowanie zmniejsza dyskomfort i ból w trakcie poruszania się. Dodatkowo powinno się unikać ćwiczeń skocznych i innych powodujących ból. W czasie siedzenia zaleca się trzymanie nóg blisko siebie.

Leczenie fizjologicznego rozejścia spojenia łonowego polega przede wszystkim na łagodzeniu dolegliwości bólowych. W przypadku patologicznego rozejścia spojenia łonowego (szpara powyżej 10 mm)niezbędne jest leczenie chirurgiczne, polegające na repozycji kości łonowych i założeniu opaski elastycznej podtrzymującej tę repozycję.