Każda choroba ma swój początek w jelitach. W nich wchłaniają się wszystkie niezbędne dla życia składniki odżywcze i mikroorganizmy. Nasz układ immunologiczny nie może prawidłowo funkcjonować bez bakterii, bo jednym z ich ważniejszych zadań jest ochrona organizmu przed środowiskiem zewnętrznym. Bez niech też nie byłoby sprawnego trawienia, wchłaniania i wydalania oraz odporności. Jak prawidłowo dbać o bakterie jelitowe?

 

Jelita to nasz drugi mózg. U człowieka zajmują powierzchnię około 600 metrów kwadratowych, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi powierzchnia kortu tenisowego. Na tym „korcie” znajduje się aż 100 bilionów drobnoustrojów. To około 10 razy więcej niż liczba wszystkich komórek naszego ciała – mówi Marta Kierzkowska-Grzybek z Instytutu Psychodietetyki, wykładowca Uniwersytetu SWPS.

Styl życia jaki w naszych zabieganych czasach prowadzimy, czyli nieodpowiednia dieta, niedobór probiotyków i prebiotyków, nadmiar cukru, alkoholu przyczyniają się do uszkodzenia flory bakteryjnej. Wpływ na to ma znikoma ilość mikroelementów takich jak żelazo, magnez, cynk, wapń i jod, a także witamin z grupy B – szczególnie B12 oraz witamin A, C, D i E. Prawidłowa mikroflora bakteryjna w jelicie odpowiada za jego szczelność. W przepadku jej braku błona śluzowa jest narażona na kontakt z bakteriami patogennymi, wirusami, czy większymi białkami pokarmowymi, które dostają się do krążenia i mogą stać się potencjalnymi antygenami. Niezbędnym składnikiem jelita, którego niedobór powoduje wiele poważnych zaburzeń funkcji przewodu pokarmowego jest kwas masłowy. Odgrywa on istotną rolę w procesie gojenia i regeneracji uszkodzonej ściany jelita.

 

Reklama

 

Czym jest kwas masłowy?

Kwas masłowy to inaczej kwas butanowy. Jest to bezbarwna, oleista, łatwo rozpuszczalna w wodzie, acetonie, etanolu i eterze dietylowym ciecz. Ma okropny, dość intensywny zapach – zjełczałego tłuszczu. Jest to substancja naturalnie produkowana przez bakterie występujące w okrężnicy, głównie bakterie fermentujące węglowodany. Bogatym źródłem kwasu masłowego w jelicie grubym jest błonnik.

 

Właściwości zdrowodne

  • odżywia błonę śluzową jelit
  • regeneruje uszkodzony nabłonek jelitowy
  • wzmacnia barierę jelitową
  • zwiększa przepływ krwi poprzez błonę śluzową jelit
  • stymuluje motorykę przewodu pokarmowego
  • łagodzi bóle brzucha
  • zwiększa przyswajalność składników mineralnych
  • hamuje rozwój komórek nowotworowych
  • chroni przed przemieszczaniem się bakterii oraz toksyn z jelita do krwioobiegu.

 

Źródła kwasu masłowego

Powszechnie występuje w produktach fermentowanych (kiszona kapusta, kiszone ogórki oraz fermentowana soja), a także w mleku i jego przetworach, maśle klarowanym, serach twardych oraz w oleju palmowym i kokosowym. Kwas mlekowy znajdziemy też w karczochach i mniszku lekarskim. Ilości jednak są na tyle małe, że w przypadku leczenia trzeba go dodatkowo zaopatrzyć się w dobrej jakości synbiotyk, czyli suplement zawierający probiotyki i prebiotyki – pokarm dla bakterii probiotycznych.