Czym powinny charakteryzować się kremy używane jesienią i jakie składniki powinny zawierać kosmetyki dopasowane do naszego typu cery? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć i przybliżyć nieco temat pielęgnacji skóry o tej porze roku.

Jesienią skóra wymaga głównie regeneracji po lecie. To idealny moment, by zrobić przegląd kosmetyczki i zadbać o specyfiki odpowiednie do naszych potrzeb. Właściwie dobrane kremy pomogą zniwelować szkodliwe działanie promieni słonecznych, którymi raczyliśmy się w sezonie letnim, a także zregenerują i ochronią skórę przed zbliżającą się zimą.

 

Krem na jesienną porę

Idealny krem powinien być tak dopasowany, aby służył nam niczym druga skóra. Stosowany na dzień ma za zadanie głównie chronić cerę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr oraz chłód. W takich warunkach doskonale sprawdzi się krem z ceramidami, kolagenem, kwasem hialuronowym, olejkami lub masłem shea. Zadaniem tych składników jest uszczelnianie naskórka oraz zapobieganie utracie wody. Powinien on również działać ochronnie i zawierać filtry UVA i UVB.

Dobierając odpowiednie do naszego typu cery kosmetyki, weźmy również pod uwagę kremy typu: BB – idealne na niedoskonałości. Sprawdzają się zarówno przy cerze problematycznej, na przykład trądzikowej, tłustej, mieszanej, jak i suchej lub wrażliwej, oraz kremy CC – krem, korektor oraz podkład w jednym. Przeznaczone do korygowania, matowienia i krycia niedoskonałości skóry.

Reklama

 

Typy cery i ich potrzeby

Skóra sucha – wymaga natłuszczenia w zależności od stopnia wysuszenia. Kremy powinny zawierać tzw. emolienty (eucerynę, parafinę, lanolinę lub wazelinę). Tworzą one delikatny film na powierzchni skóry i mają za zadanie odbudować prawidłową warstwę lipidów. Pomocne są również oleje roślinne, na przykład z awokado, pestek winogron, migdałów, soi lub kiełków pszenicy.

Skóra naczynkowa – wymaga specjalnej troski oraz składników. Krem powinien zawierać m.in. wyciąg z żurawiny, kasztanowca, skrzypu polnego lub z siemienia lnianego, a także zieloną glinkę, krzem, wit. C i K oraz algi morskie, miłorząb japoński, arnikę, nagietek, rumianek, oczar wirginijski i olejek różany.

Skóra wrażliwa – reakcje skóry wrażliwej są błyskawiczne, stąd też niezwykle uważnie należy dobierać do niej kremy. Idealnie, gdy krem posiada w składzie: wyciąg z melisy, nagietka lub rumianku, a także pantenol, glicerynę, alantoinę oraz wit. A i E. Niewskazane są natomiast w ich składzie kwasy owocowe, alkohol oraz retinol.

Cera mieszana – to dwa problemy w jednym, gdyż z jednej strony, część twarzy należy pielęgnować tak jak cerę tłustą, a z drugiej, inną część twarzy jak cerę suchą. W pielęgnacji tego typu skóry należy normalizować te partie twarzy, które nadmiernie się przetłuszczają, i nawilżać te, które się wysuszają. Składniki nawilżające, jakie powinien zawierać krem do cery mieszanej, to: gliceryna, pantenol, alantoina, kwas hialuronowy i wazelina, a składniki absorbujące łój to: glinka, ziemia okrzemkowa oraz niektóre ekstrakty ziołowe.

Cera tłusta – wymaga specjalnych kosmetyków, które pozwolą utrzymać czystość skóry, jak również zadbają o jej potrzeby pielęgnacyjne. Składnikami takiego kremu powinny być: kwas salicylowy, linoleinowy, glikolowy, jak również kwas pirogronowy. Pomocne są również: pierwiastki takie jak siarka i cynk, aktywne srebro oraz witamina A.

Żyj Długo